تناسب اندام و تغذیه, سبک زندگی

7 راه برای ایجاد سبک زندگی ورزشی و دوری از عادت های بد به روش دارن هاردی

عادت های بد چیزهایی هستند که در زندگی همه ما باعث دیر رسیدن یا عدم دسترسی به اهداف می شوند. ایجاد سبک زندگی ورزشی و سالم و به طور کلی ترک عادات بد هم چندان که می نماید آسان نیست.
کتاب های زیادی در زمینه ترک عادت های بد و جایگزین کردن عادت های ایده آل نوشته شده که یکی از بهترین و مشهور ترین آنها اثر مرکب نوشته دارن هاردی است.
در این قسمت پیست می خواهیم برای تان بگوییم که چگونه به وسیله آموزه های دارن هاردی ؛ عادت های خوب ورزشی را جایگزین تنبلی و عادت های مخرب کنید.

قبل از شروع مطالعه مراحل پیشنهاد میشود یک دفتر یادداشت خالی بردارید و نتایج هر مرحله را دقیق برای خودتان یادداشت کنید تا در نهایت بتوانید آثار دلخواه را در زندگیتان ببینید و بتوانید پیشرفت های خودتان را زیر همین پست با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

۱- مشخص کردن انگیزه ها و اهداف

مشخص کردن انگیزه ها

اولین نیاز شما برای شروع قدم برداشتن در مسیر هر هدفی؛ تحریک انگیزه هاست. اولین قدم درصدد تحریک انگیزه ها و ایجاد تغییرات دلخواه مثل شروع سبک زندگی ورزشی این است که دقیقاً بدانید چه می خواهید و چرا؟اینکه بدانید عمیقا چیزی را میخواهید یا خیر میتواند بهترین شروع برای قدم گذاشتن و تلاش کردن در مسیر اهداف باشد.

سوالاتی که باید جواب آن را برای خودتان دقیقا مشخص کنید:

 • چه چیزی برای من بهتر است؟
 • چه چیزی را عمیقا می خواهم؟
 • چرا آن را می خواهم؟
 • آیا واقعا آن را می خواهم و حاضرم برایش تلاش کنم؟
 • چه چیزی را نمی خواهم؟
 • چه چیزی مرا آزار می دهد؟
 • چرا از آن رنج می برم؟

مثلا اگر شما می خواهید 10 کیلو وزن کم کنید باید مطمئن شوید که وزن کم کردن عمیقا برایتان اهمیت دارد و ضرورت تناسب اندام در ذهنتان شکل گرفته است. ممکن است مدتها فقط بخاطر حرفهای ناخوشایند دوستان و آشنایان خودتان را آزار دهید در حالی که خودتان میخواهید یک چاق خوشحال باشید! هرچند که پیشنهاد نمیشود!

مثال متنی که باید در دفترتان بنویسد: روزی حداقل نیم ساعت ورزش کردن و ایجاد سبک زندگی ورزشی برای من مفید است و من آن را عمیقا میخواهم زیرا به من انرژی می دهد و روز بهتری را برایم میسازد.

من 80 کیلو بودن را نمی خواهم چون چربی های اطراف شکمم آزارم می دهد و از شکم بزرگم که مانع فعالیت بدنی کافی می شود رنج می برم.

2- کشف محرک ها

شما برای حذف عادت های غلط و ایجاد عادت‌های صحیح باید دلیل انجام دادن یا انجام ندادنش را برای خودتان مشخص کنید. دارن هاردی نام این مرحله را کشف محرک ها گذاشته. مثلاً بدانید که چرا ورزش نمی کنید در حالی که دوست دارید لاغر شوید و تناسب اندام داشته باشید؟
یک دفتر یادداشت بردارید و از خودتان بپرسید چرا در راستای رسیدن به آن هدف تلاش نمی‌کردید؟چه چیزی جلودار شما بود؟ پاسخ سوالات شما باید این گونه باشد :

 • چه کسی؟
 • چه چیزی؟
 • چه وقتی؟
 • چه جایی؟
  مثال:چه چیزی باعث میشود از باشگاه رفتن پرهیز کنم؟؟ چه کسی باعث شد پیاده روی روزانه نداشته باشم؟

چرا به جای سالاد و غذاهای سالم از تنقلات بی فایده استفاده میکنم؟

3- پاکسازی و جایگزینی

جایگزینی و پاکسازی

پاکسازی خانه در مسیر اهداف شما پس از اینکه فهمید چه می‌خواهید باید دقیق اتفاق بیفتد. مثلاً اگر می خواهید وزن کم کنید باید یخچال خانه از سس مایونز و غذاهای چرب و قندی خالی شود و سبزیجات و پروتئین های مفید جایش را بگیرد.
باید خانه با وسایل ورزشی مناسب خانگی مثل دمبل، کش پیلاتس، هولاهوپ، لباسهای ورزشی مناسب و….پر شود.

از نظر دارن هاردی پاکسازی و جایگزینی در مسیر رسیدن به اهداف بسیار برای جلوگیری از خارج شدن شما از مسیر بسیار اهمیت دارد.

این تغییرات؛ پاکسازی ها و جایگزینی ها باید جای خودش را در میان تمام جنبه‌های زندگی شما باز کند. مثلاً می توانید برای مدتی ورزشی تر لباس بپوشید. لباسهای ورزشی جدید با رنگ ایده آل بخرید که برایتان انگیزه بیشتری ایجاد کند و یادآور سبک زندگی جدید باشد.

4- انتخاب استراتزی درست(شیرجه زدن یا آهسته وارد آب شدن!؟)

اینکه با خودتان صادق باشید و برنامه روزانه تان را با خودشناسی درستی بنویسید از بیشترین سطح اهمیت برخوردار است.
از نظر دارن هاردی انتخاب استراتژی درست برای تغییر سبک زندگی افراد اهمیت زیادی در دستیابی فرد به اهدافش دارد.
به عنوان مثال بعضی افراد وقتی می خواهند وارد آب شوند بهتر است کم کم خود را با دمای آب وفق دهند اما بعضی افراد بهتر است ناگهان داخل آب بپرند.
شما باید برنامه روزانه تان را با توجه به این شناخت بنویسید که شما با کدام یک از این روش ها بهتر به نتیجه می رسید.
مثلاً در ایجاد سبک زندگی ورزشی ممکن است برای بعضی ها شروع ورزش سنگین در باشگاه یا نیم ساعت تا یک ساعت دویدن و دوچرخه سواری تاثیر خوبی داشته باشد و بتوانند با مداومت به آن ادامه دهند.
اما برای بعضی ها شروع کردن سبک زندگی ورزشی از ۱۰ دقیقه طناب زنی در روز یا 15 دقیقه دمبل زنی نتیجه بهتری داشته باشد.
دارن هاردی معتقد است که در بیشتر افراد مورد دوم نتیجه بهتری میدهد اما برای انتخاب آن شما باید شناخت خوبی از خودتان داشته باشید.به گذشته و تجربیات ان نگاه کنید و ببینید کدام یک برای شما نتیجه بهتری داشته است.

5- تمرکز روی یک عادت

تحقیقات متعدد روانشناسی و عصب شناسی نشان داده که ایجاد تغییر در یک عادت می تواند در تمام جنبه های زندگی شما تاثیر بگذارد.
پس هرگز روی چند عادت با هم تمرکز نکنید.
حتی اگر برای همان یک عادت فقط ۱۵ دقیقه در روز وقت می گذارید.
به خاطر داشته باشید که آهسته و پیوسته به هدف رسیدن بهتر از دلسرد شدن و مقصد نرسیدن است.
دارن هاردی می‌گوید: تجربه اکثر افراد نشان داده که
وقتی روی ترک چندین عادت باهم تمرکز می‌کنیم معمولاً تاثیر معکوس دارد و درنهایت نمی توانیم هیچ کدام را ترک کنیم!

6- انتخاب پاداش

تعیین پاداش

هدفتان را به پله های کوچکی تقسیم کنید که رسیدن به هر یک از مراحلش شادی و تشویق خودتان را به همراه دارد.
برای دستاوردهای خودتان حتی اگر هنوز ناچیز هستند ارزش قائل شوید و برای کوچکترین آنها پاداشی برای خودتان در نظر بگیرید بهتر است پاداش ها در راستای هدف و به آن مربوط باشد. مثلا اگر هدف شما تناسب اندام و ایجاد سبک زندگی ورزشی است می توانید یک لیست از تمام چیزهایی مرتبطی که دوست دارید داشته باشید تهیه کنید و پس از هر پیروزی کوچک یکی از آنها را به عنوان جایزه به خودتان اهدا کنید. شما شایسته تشویق و جایزه هستید.
جایزه های ورزشی بسیار متنوع هستند و در ایجاد استقامت در مسیر رسیدن به اهداف بسیار تاثیر گذار.

7- صبوری و تسلیم نشدن هنگام شکست

تسلیم نشدن در راه ایجاد سبک زندگی ورزشی

ناامیدی و احساس شکست در روزهای زندگی عضو جدا نشدنی روحیات کمال طلب پیروزی خواه انسانی ماست؛همانطور که تسلیم!
اگر روزهایی آمد که احساس کردید خسته و ناامید هستید هرگز به تسلیم شدن حتی فکر هم نکنید.
شما از اول شروع مسیرتان قطعا جلوتر هستید پس قدر خودتان را بدانید و از سرزنش کردن خودتان و بال و پردادن به افکار منفی جلوگیری کنید.

حالا برای لحظه ای دست از دفتر یادداشت تان بردارید که مورد هشتم اینجاست!

با چه عادتهایی میخواهید در زندگیتان تغییر ایجاد کنید؟ چگونه سبک زندگی ورزشی برای شما بهتر عمل میکند؟بنویسد و همراهان تان را بیابید چرا که مرحله ی هشتم تغیر عادت هاست به کمک یک یا چند همراه…

دیدگاهتان را بنویسید