بررسی تخصصی

5 پیشنهاد کاربردی برای چینش کوله پشتی و جابه جایی آسان تر وسایل کوهنوردی

کوهنوردی اول از همه نیازمند انگیزه و استمرار است. شروع فعالیت ورزشی در طبیعت اگر با حمل و نقل روزانه کوله پشتی و وسایل سنگین با چینش نامناسب همراه باشد به ندرت انگیزه ورزشی را از شما می قاپد!

در مجله پیست همیشه در تلاش بودیم که در بالابردن فعالیت و انگیزه های ورزشی شما و ایجاد عادت های ورزشی مناسب به شکل درست سهیم باشیم .

چه وسایل ورزشی ای را با چه چیدمانی در کوله پشتی کوهنوردی خود بگذاریم؟

لوازم مورد نیاز در کوهنوردی بسته به نوع برنامه ای که در آن شرکت می کنیم متفاوت است. مسلما اگر برنامه فقط یک کوهنوردی یک روزه باشد شما به لوازم کمتری نسبت به برنامه های چند روزه نیاز دارید.

این لوازم را براساس وزن و جنس آنها تقسیم می کنیم و در ادامه به فضای مناسبی که در کوله پشتی جهت قرار گرفتن آنها وجود دارد اشاره می کنیم.

لوازم سبک که نیاز به دسترسی سریع دارند، کجای کوله پشتی باشند؟

عینک آفتابی
نقشه و جی پی اس
هدلامپ
کرم ضد آفتاب
تنقلات
بادگیر یا پانچو
دستکش اضافه و …

اینها از جمله لوازمی هستند که ممکن است شما در هر لحظه از طول برنامه نیاز داشته باشید که آنها را از کوله پشتی خود خارج کنید.

این وسایل وزن کمی دارند و معمولا کوچک هستند، پس می توانید آنها را در قسمت بالای کوله، در جیب داخلی در کوله پشتی، و یا جیب هایی که روی بعضی از انواع کوله پشتی های کوهنوردی وجود دارد قرار دهید. تا به سادگی قابل دسترسی باشند.

محل لوازم نیمه سنگین و وسایل کمپینگ در کوله پشتی

گروهی از لوازم هستند که هر چند نیاز نیست در هر لحظه از طول سفر خود به آنها دسترسی داشته باشید، اما بالاخره باید آنها را هم در کوله پشتی خود حمل کنید، و لازم است تا بهترین مکان را در کوله پشتی برای قرار دادن آنها پیدا کنید.
لوازمی مانند:
کیسه خواب
چادر
کپسول گاز و سرشعله
مواد غذایی
زیرانداز بادی یا فوم های کوچک
و به طور کلی سایر وسایلی که به جز هنگام استراحت و کمپ به آنها نیاز ندارید.
بهترین قسمتی که می توان برای این لوازم در نظر گرفت قسمت انتهایی کوله پشتی است. بعضی از کوله پشتی ها، زیپ جداگانه ای برای این لوازم در قسمت پایینی خود دارند که شما می توانید این وسایل را در آنجا قرار دهید.
در صورتی که کوله پشتی شما محفظه جداگانه ای برای لوازم کمپ ندارد، بهتر است که این لوازم اولین وسایلی باشند که در کوله پشتی خود قرار می دهید.

لوازم سنگین در کوله پشتی

لوازم سنگین در کوهنوردی معمولا مایعات و وسایل فنی می باشند که مجبوریم آنها را در کوله پشتی مان حمل کنیم.

بهترین حالت برای حمل وسایل سنگین در کوله پشتی این است که آنها را در نزدیک ترین قسمت به بدن خود قرار دهید. چرا که هر چه این وسایل از بدن شما دورتر شوند، باعث می شوند تا شما وزن بیشتری را بر روی دوش خود احساس کنید و شما را به سمت عقب می کشند.

معمولا دیده می شود که کوهنوردان به جای قرار دادن بطری نوشیدنی خود در داخل کوله پشتی، آن را در جیب های کنار کوله پشتی قرار می دهند.

شاید این کار در فصل بهار یا اوایل تابستان مشکلی ایجاد نکند، اما قرار دادن بطری آب بیرون از کوله پشتی در روزهای بسیار گرم یا هوای بسیار سرد، مشکل زا خواهد بود.

همه می دانیم که نوشیدن آب و مایعات در حین فعالیت ورزشی برای حفظ انرژی بدن ضروری است. بدن برای اینکه بتواند آب نوشیده شده را برای بازیابی انرژی های از دست رفته استفاده کند، ابتدا لازم است که آن را با محیط داخلی بدن هم دما کند. یعنی آب نوشیده شده ابتدا باید به دمایی حدود 37 درجه سانتیگراد برسد و بعد فواید خود را به بدن می رساند.

حال تصور کنید، در فصل زمستان از بطری آب که در بیرون کوله پشتی شما قرار داشته است و دمای آب داخل آن به شدت پایین آمده است. بدن شما چه میزان انرژی باید مصرف کند تا آبی که قرار بوده است انرژی بدن را تامین کند، به دمای مناسب برساند؟؟؟

اگر از بطری آب استفاده میکنید بهتر است هم در فصل گرما و هم در فصل سرما آن را داخل کوله پشتی و در نزدیکترین نقطه به بدن بگذارید. اگر از قمقمه استفاده میکنید قمقمه هایی را انتخاب کنید که دمای آب را حفظ کنند مثل قمقمه های عایق. 

همچنین حواستان باشد که مقدار مناسبی آب بر اساس ساعات ورزشتان در کوله پشتی خود قرار دهید.

محل قرار گیری لوازم کمک های اولیه در کوله پشتی

کمک های اولیه در کوله پشتی

در کوهنوردی سلامت و حس خوب باید در الویت باشد. در صورت هرگونه احساس سرگیجه، درد، حالت تهوع و…بلافاصله از ادامه مسیر دست بکشید و از شخص آگاهی برای بهبود حالتان کمک بگیرید.

کمکهای اولیه باید در دسترس همه ی اعضای تیم باشد. زیرا ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که کمک کردن فقط از دست یک نفر بر بیابد. اگر کیف کمکهای اولیه ندارید وسایل کمکهای اولیه را با دقت در قابل دسترس ترین نقطه کوله پشتی خود قرار دهید.

کیف کوچک کمک های اولیه هم باید اولین چیزی باشد که هنگام باز کردن درب کوله پشتی به چشم می خورد.

اصول چینش کوله پشتی کوهنوردی

چیدمان صحبح کوله پشتی کوهنوردی

در پس تمامی نکاتی که در رابطه با چیدمان کوله پشتی ذکر کردیم، در نهایت هر شخص با توجه به نوع وسایلی که استفاده می کند، ساید و ابعاد کوله پشتی، سفرهای مورد علاقه و … باید بتواند کوله پشتی خود را به بهترین نحو بچیند.

چند نکته قابل توجه در چیدمان کوله پشتی که همواره باید رعایت شوند، عبارتند از:

1- توازن: کوله پشتی خود را به نحوی بچینید که وزن سمت راست با چپ آن برابر باشد. هنگام راه رفتن نباید احساس کنید که یک سمت کوله پشتی شما از سمت دیگر سنگین تر است. اگر توازن در کوله پشتی رعایت نشود، می تواند موجب بر هم خوردن تعادل شما شود و خطرات جدی را به وجود آورد.

2- دسترسی مناسب: قبل از برنامه پیش بینی کنید که به هر کدام از لوازمی که در کوله پشتی خود می چینید، در چه زمانی نیاز دارید. سپس کوله پشتی خود را به همان ترتیب بچینید. اینکه وسیله ای که ممکن است در ابتدای روز به آن نیاز داشته باشید، در انتهای کوله پشتی خود قرار دهید، می تواند دردسر ساز باشد.

3- فشرده سازی: لوازم و وسایل را باید به گونه ای در کوله پشتی بچینید که بتوانید بیشترین حجم وسایل را در کوچکترین کوله پشتی ممکن جا دهید. به عنوان مثلا یک کوله پشتی 50 لیتری برای یک برنامه دو روزه کافی می باشد. اما اگر چیدمان وسایل شما مناسب نباشد، شاید حتی یک کوله پشتی 90 لیتری نیز پاسخگوی نیاز شما نباشد.

4- انتخاب کوله مناسب با توان بدنی: کوله پشتی ای را انتخاب کنید که از پس حمل کردن آن برآیید. اینکه شخصی با وزن 50 کیلوگرم کوله پشتی ای را بچیند که وزن آن در نهایت حدود 20 کیلوگرم باشد، بسیار ناشیانه است. نه تنها آن شخص قادر به حمل کوله پشتی خود، بدون آسیب دیدن، نخواهد بود. که بقیه اعضای تیم را نیز به دردسر می اندازد. پس وسایلی را به همراه خود ببرید که بتوانید آنها را حمل کنید.

کوهنوردان، چه خاطراتی از چیدمان نامناسب کوله پشتی دارید؟ آنها را با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید